Fantastyczna Polska odc. 1

Fantastyczna Polska

Partia rządząca właśnie ogłosiła nowy program, który nazwała 1000 plus dla pracujących za minimalną pensję krajową.

Polska gospodarka powoli będzie schodzić w dół. Już teraz możemy zaobserwować rosnące ceny żywności, rosnące ceny paliw oraz wysokie ceny wynajmu nieruchomości. Rząd postanowił zareagować. Przygotowane przepisy wdrożone zostaną od przyszłego miesiąca.

Obecnie osoby pracujące za minimalne wynagrodzenie dostają na rękę 1633 zł, po zmianach będą dostawać 2710 zł, czyli tyle ile wynosi koszt pracodawcy. Zmiany będą polegać na uproszczeniu przepisów. Od teraz pensja brutto będzie całkowitym kosztem ponoszonym przez pracodawcę. Nie będzie żadnych ukrytych kosztów zatrudnienia. Natomiast pracownicy będą zarabiać więcej, dzięki temu, że kwota wolna od podatku będzie wynosić 63000 zł.

Wpływ na zarobki pracujących

Na tej zmianie zyskają nie tylko osoby zarabiające najmniej, ale wszyscy, którzy zarabiają do 5250 zł brutto miesięcznie. Wszyscy, którzy zarabiają do 63001 zł brutto rocznie, nie będą płacić podatku dochodowego oraz innych składek. Budżet na tym nie ucierpi. W roku 2018 wpływy z podatku PIT wyniosły 37 miliardów zł, po zmianach do budżetu wpłynie około 10 miliardów zł. Istniejące programy 500 plus oraz 300 plus zostaną zamienione na ulgę w wysokości 7000 zł na dziecko rocznie, a państwo zrezygnuje z bezpośrednich transferów socjalnych.

Podsumowując proponowane zmiany, rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła bez płacenia podatków zarabiać rocznie 133 000 zł. Dla rodziny Dwa plus Dwa będzie to już 140 000 zł.

Proponowane zmiany zmniejszą deficyt budżetowy. Minister Finansów zapowiedział ograniczenie wydatków państwowych i przekonywał, że budżet mimo zbliżającego się spadku gospodarczego, będzie wychodził na plus.

Przedstawiciele opozycji w pełni poparli pomysł partii rządzącej. Jako politycy chcemy jak najlepiej dla Polaków – taki przekaz płynie z całego sejmu.

Zmiany w przepisach gospodarczych wejdą w życie najpóźniej 25 lipca.

(koniec)

Jest to pilotażowy odcinek cyklu felietonów pt.: Fantastyczna Polska.

Polub FanPage Obywatel ma głos [kliknij tutaj]

czytaj więcej:

Jak szybko zarabiać więcej, czyli co to jest kwota wolna od podatku. [KLIK]

Ja nie płacę podatków. Sprawdź ile Ty płacisz [KLIK]

Jak zrozumieć podatki i czy ciągle są za małe? [KLIK]

© All rights reserved