Ja nie płacę podatków

21% Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków. Sprawdź, ile Ty przeznaczasz na podatki

Kto rozmawia o pieniądzach?

Pieniądze to w Polsce temat tabu. Czy wiesz ile zarabiają Twoi bliscy? Jaką mają podpisaną umowę z pracodawcą? Czy dostają coś na czarno, czy rozliczają się ze wszystkiego? A czy Ty wiesz ile zarabiasz? Skorzystaj z tego kalkulatora, a pewnie mocno się zdziwisz!

Kalkulator wynagrodzeń [SPRAWDŹ ILE PŁACISZ PODATKÓW]

Na paskach wynagrodzeń mamy zapisane podatki jakie płacimy, ale czy to wszystko? Na pytanie: ile zarabiasz? większość z nas odpowie 2500 zł brutto. Czyli ok. 1800 zł „na rękę”. A tak naprawdę to 3012 zł!!

Skąd różnica między pensją brutto a pensją netto?

Mówiąc o zarobkach powinniśmy zacząć rozróżniać pensję netto, pensję brutto i tzw. pensję brutto-brutto. Pensja netto to kwota, która trafia do naszej kieszeni, pensja brutto to to co zarobiliśmy razem z podatkiem dochodowych, pensja brutto-brutto to kwota, którą faktycznie płaci za nas firma. Skomplikowane?

W takim razie zróbmy to prosto! Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń, zapisz na kartce swoją pensję netto, brutto i brutto-brutto, poproś o to samo koleżanki i kolegów z pracy i udajcie się do szefa z tak przygotowaną notatką:

Ja …………(Imię i nazwisko właściciela firmy) wypłacam ………(Twoje imię i nazwisko) miesięczne wynagrodzenie w wysokości ……(kwota netto), …….(kwota brutto). Mój całkowity koszt zatrudnienia Pana/Pani ……(Twoje imię i nazwisko) wynosi …….(kwota brutto-brutto). Jestem gotowy/a przeznaczać całą tę kwotę na wynagrodzenie dla ……(Twoje imię i nazwisko)

wypełnione będzie wyglądać tak:

Ja Jakub Tyliszczak wypłacam Adamowi Kowalskiemu miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1808 zł netto, 2500 zł brutto. Mój całkowity koszt zatrudnienia Pana Adama Kowalskiego wynosi 3012 zł. Jestem gotów przeznaczać całą tę kwotę na wynagrodzenie dla Adama Kowalskiego (przykład)

A następnie zrób zdjęcie takiej notatki i wyślij do tego posła, którego znasz, może być mailem, z dopiskiem „Chcę dostawać tyle, ile szef płaci za moją pracę”. To samo możesz wstawić na swoje profile w mediach społecznościowych czy gdzie tylko chcesz.

Zacznijmy otwarcie rozmawiać o pieniądzach, żeby faktycznie zarabiać więcej.

oryginalnie tekst opublikowałem na stronie obywatelmaglos.pl

czytaj więcej:

Jak szybko zarabiać więcej, czyli co to jest kwota wolna od podatku. [KLIK]

Jak zrozumieć podatki i czy ciągle są za małe? [KLIK]

© All rights reserved