Pomysł na własny biznes: gabinet floatingu

Pomysł na własny biznes: gabinet floatingu

Coraz większą popularność zyskuje w Polsce floating. Tak zwane kabiny głębokiej deprywacji sensorycznej. Czy opłaca się wejść w ten biznes, ile można zarobić, jakie poniesiemy koszty na start oraz kim jest nasz klient?

Czy floating się opłaca?

Biznes jest wysoce opłacalny, konkurencja istnieje, ale nie stanowi zagrożenia. Na jednej kapsule można zarobić, po opodatkowaniu, nawet 15 000 złotych miesięcznie. W zależności od złożoności usług i ilości kabin można zarobić więcej. Koszty na start to ok. 94 tysiące złotych dla jednej kapsuły/kabiny.

Kim są docelowi klienci?

 • osoby zestresowane,
 • osoby wymagające rehabilitacji i odpoczynku,
 • osoby w wieku 26-50,
 • głównie mężczyźni,

Klienci korzystają z sesji floatingowych średnio raz w tygodniu po 60 minut.

Krótka ocena rynku

W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można skorzystać z tego typu usług, ale rynek wciąż nie jest nasycony. Krótka analiza rynków zachodnich wskazuje na to, że jeszcze długo nie będzie nasycony. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, zestresowani i jednocześnie zarabiamy coraz więcej. Szukamy pomocy u specjalistów i relaksu dla ciała i duszy korzystając z masaży, SPA, floatingu itp. Klientów więc będzie przybywać.

Ile dokładnie można zarobić i ile dokładnie to może kosztować?

Dla ułatwienia dzisiaj skupimy się na ośrodku, który będzie oferował tylko i wyłącznie floating. Zakładając ośrodek floatingu można (zalecałbym to) dodać inne usługi prozdrowotne, np. masaże, saunę, konsultacje dietetyczne – możliwości jest sporo. Ośrodek z jedną kabiną prowadzimy sami (nie zatrudniamy pracownika).

Poniżej przedstawię uproszczone zestawienie kosztów. Niektóre punkty będą wyłącznie oszacowane, ponieważ nie można przewidzieć pewnych rzeczy (każdy biznesplan, każda analiza finansowa jest robiona dla jednej konkretnej firmy/przedsięwzięcia).

Podstawowe koszty:

 1. Kapsuła floatingowa – 67 000 zł netto – 82 410 zł brutto (lub kabina floatingowa – 69 000 zł netto –  84 870 zł brutto)
 2. Logo – 600-1000 zł netto – 738-1230 zł brutto
 3. Materiały reklamowe na start – (ulotki, oferta handlowa) ok. 1000 zł netto (projekt plus druk po 1000 sztuk – cena zależna od ilości zamówionych druków – licz od 100 zł netto za stronę projektu, 150 zł netto za 1000 sztuk ulotek A5 130g) – 1230 zł brutto (więcej przeczytaj w: Ile kosztuje założenie firmy – nie zapomnij o tych wydatkach planując swoją firmę)
 4. Strona internetowa – 1500-3000 zł netto (w tym domena i hosting 150 zł netto), strona zintegrowana z systemem rezerwacji online – 1845-3690 zł brutto
 5. Strategia marketingowa – wycena indywidualna (czytaj: dlaczego strategia jest ważna)
 6. Wynajem lokalu – ośrodek floatingu nie musi znajdować się na najbardziej wyeksponowanym miejscu na rynku Twojej miejscowości. Klienci cenią sobie ciszę i spokój, liczy się więc parking, a sam ośrodek może nawet nie mieć okien i składać się z dwóch pomieszczeń – recepcji i pomieszczenia z kapsułą/kabiną(min. 30 m2). Szacowany koszt wynajmu to 1500 zł brutto miesięcznie
 7. Remont i aranżacja pomieszczenia – jeżeli wymagane, koszty mogą się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy. Załóżmy, że wydajemy jedynie 5000 zł brutto na aranżację pomieszczeń i wymagane wyposażenie (krzesło, biurko, etc.)
 8. Koszty eksploatacji jednej kabiny, jak informuje producent – 300 zł miesięcznie
 9. Księgowa – 200 zł miesięcznie
 10. Kasa fiskalna – 1000 zł brutto z czego należy się 700 zł zwrotu za zakup pierwszej kasy fiskalnej

 

Narzędzia ułatwiające sprzedaż:

 • system rezerwacji online – może być darmowy, koszt pakietów płatnych od 30 zł
 • callPage – od 89 zł miesięcznie (narzędzie na stronie www, które pozwala odwiedzającemu zostawić swój numer telefonu, tak abyś mógł zadzwonić do niego w ciągu 28 sekund)
 • Facebook Ads – 700 zł miesięcznie + 1000 budżet (pierwszy zakładany budżet – o tym ile i na jakie kanały reklamowe przeznaczamy budżetu decyduje nasza strategia marketingowa oraz testy. Warto sprawdzić który kanał najlepiej konwertuje, a który najgorzej, co warto wykluczyć, gdzie dodać, gdzie zabrać – nie ma jednej odpowiedzi na pytanie ile miesięcznie inwestować w reklamę)
 • Google AdWords – obsługa od 300 zł miesięcznie plus 1000 budżet
 • Można też pomyśleć o oklejeniu okien ośrodka oraz oklejenia swojego samochodu – koszt szacowany to min. 1000 zł brutto

Szacowane wydatki na start dla ośrodka z jedną kapsułą: od 93 723 do 96 060 zł brutto.

(to jest absolutne minimum – kapsuła, logo, materiały reklamowe, strona, aranżacja wnętrza, wynajem pomieszczenia, kasa fiskalna). Owszem można zaoszczędzić na reklamie, ale prawdopodobnie będzie to słaby początek, który zniechęci nas do dalszego działania.

Wydatki miesięczne w pierwszych miesiącach działalności:

 • Wynajem – 1500 zł
 • Reklama Facebook i Google AdWords – 3000 zł netto => 3690 zł brutto – wydatki na reklamę mogą się zmieniać
 • Narzędzia ułatwiające sprzedaż (callPage, system rezerwacji online) – 129 zł
 • Eksploatacja maszyn – 300 zł
 • ZUS(dla nowych firm) – 520 zł
 • Koszt obsługi księgowości – 200 zł

Suma: 6339 zł brutto

Ważne!

Podczas liczenia biznesu załóż stałą pensję dla siebie np. 4000 zł. Nie powinno pomijać się tego w liczeniu biznesu. Obecnie możesz pracować na etacie i co miesiąc otrzymywać wypłatę, zakładając działalność liczysz na niezależność i większe zyski, ale nie zapominaj, żeby założyć sobie stałe oczekiwane wynagrodzenie.

Resztę zarobionych pieniędzy też będziesz mógł sobie wypłacić, przeznaczyć na spłatę zobowiązań związanych z otwarciem firmy lub przeznaczyć na dalsze inwestycje.

Wspomnianą kwotę odejmujemy dopiero od obliczonego zysku po opodatkowaniu.

Ile zarabiamy?

Zakładając, że:

 1. Średnia cena 60 minutowej sesji floatingu kosztuje 120 zł brutto.
 2. Maszyny pracują w trybie ciągłym.
 3. Floating zarabia przez 26 dni roboczych po 8 h dziennie. (otwarte od wtorku do niedzieli)

to:

 1. Maksymalna sprawność wynosi:  8h * 26 dni = 208 sesji => 208 sesji * 120 zł(cena jednej sesji) = 24 960 zł przychodu miesięcznie
 2. Żeby pokryć bieżące wydatki miesięczne należałoby przeprowadzić: 6 339 zł / 120 zł sesja = 53 sesje – sprawność na poziomie 25%(nie pozwala to jednak na odzyskanie kapitału oraz wypłatę wynagrodzenia)

Zarobki na maksymalnym poziomie sprawności maszyn mogą przydać się do biznesplanu potrzebnego do dotacji lub kredytu. Kalkulując swój przyszły biznes nigdy nie zakładaj, że będziesz miał 100% obłożenia. Dobrze zainwestowane pieniądze w reklamę, partnerstwo z klubami, karnety, oferty dla firm – takie elementy mogą spowodować zajęcie Twojego grafiku, ale bądź realistą, zejdź na ziemię i oszacuj realną ilość sprzedanych sesji. Wzory są proste:

Maksymalna sprawność = ilość roboczogodzin w których czynny jest ośrodek miesięcznie / czas sesji

Przychód = Maksymalna sprawność x szacowana sprawność x cena jednej sesji

Przykład:

 1. zajęte 80% terminów => 208 x 0,8 x 120 = 19 968 zł przychodu miesięcznie
 2. zajęte 50% terminów => 208 x 0,5 x 120 = 12 480 zł przychodu miesięcznie

Jakie są zyski

Do obliczenia zysków stosujemy wzór:

Dochód = Przychody – koszty

Zysk netto = Dochód – podatek dochodowy

Od dochodu należy odliczyć podatek, w naszym przypadku podatek dochodowy liniowy 19%(Zysk netto= dochód x 0,81)

 1. zajęte wszystkie terminy – 24 960 zł – 6 339 zł = 18 621 zł => 15 083 zł po opodatkowaniu
 2. zajęte 80% terminów – 19 968 zł – 6 339 zł = 13 629 zł => 11 039 zł po opodatkowaniu
 3. zajęte 50% terminów – 12 480 zł – 6 339 zł = 6 141 zł => 4 974 zł po opodatkowaniu

Kiedy zaczyna się zarabiać na floatingu?

Pamiętasz, że otworzenie firmy razem z pierwszą kapsułą kosztowało 94 tys. zł? Nawet jeżeli korzystałeś ze środków własnych, to pamiętaj, żeby określić oczekiwany czas po jakim je odzyskasz (okres zwrotu kapitału z inwestycji).

Żeby policzyć kiedy zaczniesz zarabiać na floatingu skorzystaj z obliczonego zysku netto, odejmij od niego swoje miesięczne wynagrodzenie(!), a różnicę przeznacz na zwrot kapitału/spłatę zobowiązań.

Skorzystaj ze wzoru:

Czas zwrotu kapitału (w miesiącach) = zainwestowana kwota /(Miesięczny zysk netto – miesięczne wynagrodzenie)

 

W naszym przykładzie, przy miesięcznym wynagrodzeniu w wysokości 4000 zł, czas zwrotu kapitału to:

 1. zajęte wszystkie terminy => 94 000 zł(zainwestowany kapitał)/[15 083 zł (zysk netto) – 4000 zł (miesięczne wynagrodzenie)]=~8,5 miesiąca
 2. zajęte 80% terminów => ok. 13,5 miesiąca
 3. zajęte 50% terminów => ok. 96,5 miesiąca (8 lat)

Podsumowanie

Na floatingu można dobrze zarobić. Przy założeniu, że 60 minutowa sesja sprzedawana jest za 120 zł, mając zajęty grafik zarobimy nawet 15 000 zł na czysto miesięcznie. W takim wypadku inwestycja zwróci się nam już w 8.5 miesiąca.

Zastanawiasz się nad otwarciem własnego ośrodka floatingowego? Dokonaj własnych obliczeń korzystając z przygotowanego przeze mnie schematu, ale pamiętaj, że to co przedstawiłem wyżej jest pełne uproszczeń, pozwoli Ci to tylko i wyłącznie oszacować ile możesz zarobić.

Przygotuj się do prowadzenia firmy

Własna firma może być spełnieniem Twoich marzeń o niezależności i lepszej kondycji finansowej, ale może też okazać się dużym problemem. Problemem, którego możesz uniknąć przygotowując się do otworzenia swojej firmy. Dobrze się przygotuj, jako minimum przygotuj model biznesowy swojego pomysłu, oszacuj wydatki na start i wydatki na pierwsze 6-12 miesięcy działania. Zorientuj się czy istnieją dotacje z których możesz skorzystać, rozmawiaj o swoim pomyśle i słuchaj co mają do powiedzenia inni.

Możesz też skorzystać z moich usług. Opracuję Twój model biznesowy, przygotuję logo, materiały reklamowe, strategię marketingową i strategię rozwoju firmy. Zrobię Twoją stronę internetową, wdrożę Cię w narzędzia ułatwiające sprzedaż, przedstawię Ci informacje o tym jak założyć i jak prowadzić Twoją firmę. Prowadząc firmę nie unikniesz przeszkód, ale ze mną mogą być one bardzo łatwe do pokonania. Korzystając z mojej pomocy unikniesz wielu problemów związanych z zakładaniem i prowadzeniem pierwszej firmy. Pomagam również w pozyskiwaniu dotacji.

Potrzebujesz pomocy w zakładaniu firmy? Zadzwoń do mnie: 576638850 lub napisz maila na adres kontakt@agencjaloko.pl

Podoba Ci się mój artykuł? Pokaż go innym, udostępniaj i korzystaj ze wskazówek:) Wszelkie komentarze mile widziane:)

Pozdrawiam, Jakub Tyliszczak

[/et_pb_text][/et_pb_column]

© All rights reserved